Pročitajviše
Pročitajviše
Pročitajviše
arrows
arrows
arrows
Pogledajvideo
Posjetiblog
Posjetiusluge
Posjetinaš rad
Digitalna strategija

Kako izbjeći pogreške u kreiranju/vođenju AdWords kampanje

Ovaj članak napisao sam kao gostujući članak za SEO.hr blog. Prenosim ga u cijelosti, a ovdje možete pročitati članak (zajedno sa komentarima) na SEO.hr. Uvod Onog trena kada se odlučite na neki oblik oglašavanja na Internetu, vrlo je vjerojatno da će vam “pod ruke” među prvima doći Google AdWords – najveći oglasni sustav zasnovan na […]

Mario Francesevic 16 years ago
dots dots Kako

Ovaj članak napisao sam kao gostujući članak za SEO.hr blog. Prenosim ga u cijelosti, a ovdje možete pročitati članak (zajedno sa komentarima) na SEO.hr.

Uvod

Onog trena kada se odlučite na neki oblik oglašavanja na Internetu, vrlo je vjerojatno da će vam “pod ruke” među prvima doći Google AdWords – najveći oglasni sustav zasnovan na principu plaćanja po kliku (PPC). Malo je onih koji će se začuditi na naziv “najveći”, pogotovo ako se u ruke uzmu statistički podaci:

Ad search spend

Kao što se sa grafa vidi, Google dominira i povećava svoj udio. Nije na odmet spomenuti kako Ask “vrti” Googleove reklame na svom pretraživaču, čime se prisutnost AdWords oglasa još povećava. Također, one koje je uspjela zaobići vijest kako Yahoo testira Googleove oglase, pravac Search Engine Land na dozu informiranja.

Situacija ja poprilično jasna, Google u PacManovom osvaja tržište:

google pacman

Dosta mlaćenja prazne slame, daj nešto konkretno!

Ok, sad vam je jasno da ako ste iole ozbiljni u planu da počnete sa PPC oglašavanjem, zaobilaženje Google AdWordsa se ne čini kao dobar potez. No naravno, niste to ni mislili napraviti. Prije konkretnih stvari, samo da spomenem razdiobu PPC oglašavanja koju je lijepo obradio u gostujućem postu na seo.hr blogu Jan Šifra, i naveo post o raznim oblicima Internet marketinga, tako da ako želite “širi pogled” na PPC, svakako pročitajte.

Istraži, Primjeni, Ponovi.

Preduvjet svake kampanje trebalo bi biti istraživanje – tržišta, konkurencije, ključnih riječi, definiranje ciljeva, itd. Do rezultata je “jednostavno” doći. Sve što vam (za početak) treba je:

Google (istražite tržište i konkurenciju)

Google Keyword Tool (pronađite ključne riječi)

Nakon što ste se uvjerili u to što vas čeka, što želite i možete, te na koji način doći do toga, potrebno je to i primjeniti. Zabluda je da je tu gotova priča, da ćete otići na kavicu i nakon mjesec-dva poviriti što se događa sa kampanjom.Tek primjenom (nakon x vremena) dolazimo do konkretnijih rezultata koje zatim možemo provesti kroz “sito i rešeto”, optimizirati, te rezultate usmjeriti na željene ciljeve. I sve ispočetka. Unedogled.

Prva kampanja

Kao i u svemu novom, greške su moguće. Kako biste ih izbjegli (ili barem sveli na minimum), preporučio bih vam sljedeće:

Odvojite search kampanju i mrežu partnerskih sajtova (content network). Ovime ćete si omogućiti fleksibilniji rad i moći ćete:

organizirati oglase i ključne riječi usmjerene na dvije različite vrste korisnika

organizirati ključne riječi i grupe na content mreži prema pravilima koja su drugačija od oglasa na SERP-ovima

postaviti budget u skladu sa vašim ciljevima

odvojiti statističke podatke i znati točno odakle je koji klik došao

Oprezno sa broad match ključnim riječima. Iako vam dopuštaju najfleksibilniji rad (aktiviraju oglase na sve izraze/rečenice s tom ključnom riječi), upotrebom preopćenitih pojmova možete naštetiti svom budgetu i dovesti nekvalitetan promet na site. Nije na odmet spomenuti kako je to defaultni model na AdWords sustavu (sve ključne riječi će biti postavljene kao broad, osim ako ne označite iste kao phrase ili exact match).

Koristite negativne ključne riječi. Njihovom upotrebom smanjiti ćete broj prikazivanja oglasa za pojmove koje ne želite da se prikazuju.

Pišite oglase sa jasnim tekstom što se nalazi na stranici na koju šaljete posjetitelja. I linkajte tako. Ako oglašavate neki proizvod, izbjegavajte postavljanje linka na glavnu stranicu, već posjetitelje preusmjerite direktno na (pod)stranicu sa proizvodom kojeg spominjete u tekstu oglasa.

Optimizirajte landing stranice. Stranica na koju preusmjeravate trebala bi biti s jasnom porukom i brzog učitavanja.

Konverzije. Postavite “kontrolne točke” na website čime ćete moći pratiti kolika je stopa povrata na uložena sredstva (ili definirati neku drugu akciju po potrebi).

A nagradno pitanje je…

Kako da smanjim minimalni bid/cijenu?!” – IMHO, najčešće pitanje s kojim se susrećem. Čarobne formule nema, moguće je jedino definirati stvari koje utječu na minimalnu cijenu ključne riječi:

Click through rate na Googleu

Ukupna “povijest” ključne riječi

Trenutna povijest

Oblik oglasa

Landing stranica

Brzina učitavanja landing stranice (namjerno izdvojeno od točke iznad)

Quality score računa (“There are over 100 factors that can affect quality score. However, not all will be triggered depending on the conditions involved.” – Google Engineer.)

Ostali faktori (ovo zna Google)

Statistike i izvješća

Upregnite Google Analytics i povežite ga sa AdWords računom. Pratite posjetitelje, promatrajte promet u raznim segmentima (plaćeni, organski), bounce rate, izlazne (exit) stranice, definirajte ciljeve (goals), aktivirajte ecommerce statistiku (ako nemate eksternu aplikaciju za praćenje i/ili niste paranoični) i – pratite izvješća!

AdWords ima izvrstan način praćenja stvari koje se događaju oko kampanje, tako da na kartici sa izvještajima možete kreirati zbilja mnogo različitih vrsta izvještaja:

adwords reports

Preporučam da par najvažnijih (Placement Performance, Keyword Performance npr.) “tempirate” i namjestite automatsko slanje na mail, recimo jednom tjedno, kako biste i onda kada su vam misli na nečem stotom bili u toku.

Newsletter

Trebat će nam tvoj email ako želiš saznati od nas što je novo u svijetu marketinga. Sigurni smo da će se isplatiti, sigurno vrijedi dvije sekunde vremena koliko je potrebno za pretplatu.