Pročitajviše
Pročitajviše
Pročitajviše
arrows
arrows
arrows
Pogledajvideo
Posjetiblog
Posjetiusluge
Posjetinaš rad
Tracking

Preciznost web analitike i trendovi Google Analyticsa

Naiđoh na jedan zanimljiv plugin za Firefox, pa rek’o da vam skrenem pozornost na njega. Prvenstveno bi mogao biti zanimljiv onima koji vole statistike, praćenje sajtova koji im donose posjetitelje i slično. Plugin imena Greasemonkey vam može poslužiti ako koristite Google Analytics i ako u svim tim statistikama i pitanjima odakle je koji posjetitelj došao […]

Mario Francesevic 16 years ago
dots dots Preciznost

Naiđoh na jedan zanimljiv plugin za Firefox, pa rek’o da vam skrenem pozornost na njega. Prvenstveno bi mogao biti zanimljiv onima koji vole statistike, praćenje sajtova koji im donose posjetitelje i slično.

Plugin imena Greasemonkey vam može poslužiti ako koristite Google Analytics i ako u svim tim statistikama i pitanjima odakle je koji posjetitelj došao i kada, želite izdvojiti referral sajtove i pogledati koji to sajt u zadnje vrijeme šalje više posjetitelja nego inače (a i obratno). Sam plugin je dosta jednostavan za korištenje, tako da bi upute na navedenom linku trebale biti dovoljne da se plugin osposobi. Na istom linku imate i malu simulaciju plugina, tako da znate što vas može očekivati…

Kako to obično biva, usput se naiđe i na neki drugi zanimljiv članak istraživanje – u ovom slučaju istraživanje o utjecaju pozicioniranja samog analytics javascripta unutar stranica.

Istraživanje koje je napravila ekipa iz IndexToolsa i Stone Templea kaže kako postavljanje koda na vrh stranice (odmah na početku BODY taga ili headera), naspram postavljanja koda na sam kraj stranice (prije kraja BODY taga) može utjecati na statističke podatke.

Prvo istraživanje je provedeno na način da se koristio tracking pixel na vrhu filea, te IndexTools-ov tracking Javascript na kraju filea. Ovim istraživanjem došlo se do zaključka kako tracking pixel “vidi” 2% do 4% više prometa od Javascripta, dok je vremenski razmak (delay) ova dva tipa iznosio 1.4 sekunde. Jasno, par postotaka se možda čini kao zanemariva brojka, no kada je riječ o velikom broju posjetitelja…

E sad, da ne bi sve ostalo na ovome, napravljen je još jedan test gdje se koristio isključivo Javascript na različitim mjestima – na početku i na kraju filea, te na različitim sajtovima kako bi se dobilo što vjernije rezultate. A rezultati su sljedeći:

razlika postoji i količina “izgubljenog” prometa se uistinu kretala između 2-4%. Također, primjećeno je da kod sporijih (učitavanja) stranica taj postotak raste.

Što to znači? Znači da ako vam se stranice učitavaju (iznad četiri sekunde), trebali bi razmisliti o pozicioniranju skripte na vrh filea. Razlog zbog kojeg bi se trebalo razmisliti o toj opciji je:

stranica vam se djelomično može loadati i nestrpljivi posjetitelj možda već ugleda link koji mu treba i klika na njega (ergo, posjeta nije zabilježena).

druga skupina posjetitelja možda sasvim odustane od otvaranja stranice.

možda ostanete bez zabilježenog leada/konverzije ako je posjetitelj došao preko PPC kampanje.

Naravno, ovo neće riješiti probleme koje razni analytics servisi imaju (nekonzistentnost statistika, razlika u statistikama i sl.), no svakako da je jedan korak dalje u otkalanjanju (barem) nekih problema…

Newsletter

Trebat će nam tvoj email ako želiš saznati od nas što je novo u svijetu marketinga. Sigurni smo da će se isplatiti, sigurno vrijedi dvije sekunde vremena koliko je potrebno za pretplatu.