Pročitajviše
Pročitajviše
Pročitajviše
arrows
arrows
arrows
Pogledajvideo
Posjetiblog
Posjetiusluge
Posjetinaš rad
Oglašavanje

Reach VS Traffic

  Svaki objective ima smisla ovisno o tome što želite postići. Facebookov algoritam, koji pomaže dostizanju ključne metrike objectiva, se iz našeg iskustva pokazao prilično dobrim i dojma smo kako postaje sve bolji. Međutim, u ovom članku prikazat ćemo kako nije baš uvijek tako, barem ne u našem primjeru. Odmah treba reći kako je riječ […]

Nikola Kantar 4 years ago
dots dots Reach

 

Svaki objective ima smisla ovisno o tome što želite postići. Facebookov algoritam, koji pomaže dostizanju ključne metrike objectiva, se iz našeg iskustva pokazao prilično dobrim i dojma smo kako postaje sve bolji. Međutim, u ovom članku prikazat ćemo kako nije baš uvijek tako, barem ne u našem primjeru.

Odmah treba reći kako je riječ o relativno maloj kampanji s ograničenim trajanjem i da je uz to i lokacijski ograničena (na Zagreb). Za donošenje konačnog zaključka svakako bi trebalo napraviti test na većoj skali. Bez obzira na to, smatramo da bi vam rezultati ovog testa mogli biti interesantni. U testu smo imali dva tipa objectiva s identičnim targetingom i budžetom. Riječ je o Reach i Traffic objectivu.

Kao što smo rekli, Facebook omogućava korištenje više različitih objectiva za kampanje, ovisno o tome što su nam željeni ciljevi.

 

Da ne pišemo o svakom pojedinačno, evo kratki opis dva objectiva korištena u testu:

 

Reach

Ovim tipom objectiva kampanje želi se postići što veći doseg (reach), odnosno maksimizirati izloženost oglasa. Dakle, Facebookov algoritam u ovom slučaju radi tako da će pokušati za zadani budžet dosegnuti što veći broj korisnika. Pri tome se može odrediti i koliko se puta istoj osobi može prikazati oglas. 

Traffic

Traffic objectivom želimo, u našem slučaju, dovesti što veći promet na website. Dakle, algoritam će raditi na način da pokuša dobiti što veći broj klikova na oglas koji vodi na web stranicu. Točnije, pronalazi korisnike za koje je «zaključio» da su po svojim karakteristikama skloniji klikanju na oglase (govoreći pojednostavljeno), a pri tome uzima u obzir i ostale značajke koje mu pomažu dobiti klikove po što nižoj cijeni.

 

Da se vratim na naš slučaj. Na slici ispod vidimo rezultate dviju kampanja s različitim objectivima.

Odmah uočavamo Results stupac koji prikazuje metrike po kojima se vrednuje kampanja. Tako vidimo da je za Traffic ostvareno 365 link klikova dok je za Reach objective dosegnuto 164 000 korisnika.

Međutim, zanimljivo je pogledati rezultate Reach objectiva u vidu link klikova.

U stupcu Link clicks vidimo da je kampanja s Reach objectivom ta koja je imala više link klikova od kampanje s Traffic objectivom. Možemo vidjeti i da ima nešto viši CTR te nižu cijenu po kliku.

 

 

Možemo li onda zaključiti da je bolje koristiti kampanju s Reach objectivom umjesto one s Trafficom kako bi dobili više klikova?

Ne baš, osim u uvodnom dijelu spomenutih razloga (relativno kratko trajanje kampanje, malen uzorak podataka i nedovoljan budžet za ozbiljniji test) treba uzeti u obzir i atraktivnost oglasa, odnosno ponude. U ovom slučaju se radilo o velikim popustima na proizvode široke primjene pa nije iznenađujuće što smo Reach objectivom uspjeli ostvariti povoljniju cijenu po kliku i više klikova. Razlog tome je što smo dosegnuli veći broj korisnika (koje smatramo svojom target skupinom), a oni su jako dobro odreagirali na akciju. Time se “zaobišao” Facebookov algoritam koji je u slučaju Traffic objectiva bidao više na korisnike za koje je smatrao da imaju veću vjerojatnost klikanja na oglas i tako dobivao višu cijenu po kliku u odnosu na Reach (u kombinaciji s ovakvom ponudom). Naša preporuka je svakako da, ukoliko imate situaciju sličnu ovoj našoj, A/B testirate ove dvije kampanje kako bi kasnije ostavili onu koja se pokazala uspješnijom. 

 

 

 

Newsletter

Trebat će nam tvoj email ako želiš saznati od nas što je novo u svijetu marketinga. Sigurni smo da će se isplatiti, sigurno vrijedi dvije sekunde vremena koliko je potrebno za pretplatu.