Pročitajviše
Pročitajviše
Pročitajviše
arrows
arrows
arrows
Pogledajvideo
Posjetiblog
Posjetiusluge
Posjetinaš rad
Oglašavanje

Doba koronavirusa – Trebam li pauzirati svoje kampanje?

  Kao agencija sa višegodišnjim iskustvom u upravljanju digitalnim kampanjama, gotovo sa sigurnošću možemo reći da je koronavirus najteže razdoblje u kojem smo do sada radili. Panika nije zavladala samo u privatnim životima građana, već se i unutar različitih tvrtki donose (i)racionalne odluke za saniranje trenutne, ali i nadolazeće štete. Iako su neki klijenti već […]

Paula Pavić 4 years ago
dots dots Doba

 

Kao agencija sa višegodišnjim iskustvom u upravljanju digitalnim kampanjama, gotovo sa sigurnošću možemo reći da je koronavirus najteže razdoblje u kojem smo do sada radili. Panika nije zavladala samo u privatnim životima građana, već se i unutar različitih tvrtki donose (i)racionalne odluke za saniranje trenutne, ali i nadolazeće štete. Iako su neki klijenti već (opravdano) zaustavili kampanje zbog povećanja troška po konverziji te ulaska u opasnu zonu neisplativosti ulaganja, drugi su panično reagirali te značajno smanjili budžete bez razloga. Čak i u travel industiji i dalje imamo profitabilnih kampanja koje imaju nešto manji volumen pretraživanja (pa tako i smanjene troškove oglašavanja), ali odlične povrate na investiciju.

 

Kako bismo pomogli svima koji u ovoj situaciji nisu sigurni što da rade, sastavili smo mali popis situacija u kojima je poželjno odnosno nepoželjno mijenjati trenutno ulaganje u oglašavanje.

 

Nemate potrebu gasiti kampanje ili drastično smanjivati ulaganja u ovim situacijama:

 

Konkurencija je smanjila ulaganje i sada vam je oglašavanje jeftinije, a svejedno ostvarujete zadovoljavajuće rezultate. Nekoliko klijenata iz visoko konkurentnih industrija u ovom razdoblju ostvaruje rast budući da su konkurenti smanjili svoja ulaganja, a potražnja za proizvodima se nije značajno smanjila. Web shopovi ovaj period iskorištavaju za povećanje volumena online narudžbi budući da većina ljudi sada izbjegava odlazak u fizičke trgovine, pa je tako nekoliko klijenata posljednjih tjedana ostvarilo izuzetno velik porast prometa te potražnje za proizvodima.

Prihodi vam ne odskaču u usporedbi sa prijašnjim godinama (ovo je posebno bitno kod sezonalnih proizvoda). Pojedini web shopovi i dalje ostvaruju stabilne prihode, a u mogućnosti su na vrijeme izvršiti isporuku proizvoda te stoga još uvijek ne razmišljaju o smanjenju ulaganja.

Kampanje su i dalje profitabilne, ali je pao volumen prodaje. Recimo, klijenti koji su tjedno imali 50 transakcija sada ih imaju 10, ali su cijene po konverziji iste ili čak manje. Dakle, sve funkcionira, samo u manjem obujmu.

Zato što su to napravili drugi. Susreli smo se sa situacijama u kojima su klijenti odlučili napraviti drastične promjene bez racionalnog objašnjenja. Ukoliko još ne osjećate posljedice nemojte žrtvovati prihode. Reagirajte u trenutku kad osjetite negativne promjene – barem se u online oglašavanju to sredi u par klikova!

 

 

Naravno, nisu sve tvrtke pošteđene negativnih posljedica koronavirusa, dobar dio ih je nažalost morao napraviti rezove kako bi smanjili gubitke.


Kampanje bi trebalo ograničiti kad primijetite:

 

Da kampanje potiču ljude na neodgovorno ponašanje (dolazak u trgovine, trenutna putovanja…) i sl.

Da više nisu profitabilne. Ulažete budžete, a ne ostvarujete rezultate koji vam omogućavaju profitabilno poslovanje. U ovom slučaju zaustavite kampanje i čekajte da se situacija popravi. 🙁 Kod dijela klijenata samo određeni proizvodi i(li) usluge postaju neprofitabilni zbog više faktora (potražnja, zalihe i sl), dok ostali dijelovi poslovanja i dalje ostvaruju dobre rezultate. U tom slučaju ima smisla ograničiti budžet ili zaustaviti kampanje s lošijim rezultatima te budžet usmjeriti na proizvode koji vam donose dobre rezultate.

Pad poslovnih rezultata koji se ne može nadomjestiti ulaganjem u oglašavanje. Recimo, ukoliko govorimo o putnim aranžmanima za Italiju, jasno je kako je u ovom trenutku takva kampanja neisplativa. U tom slučaju najbolje je zaustaviti kampanju ili ostaviti esencijalne aktivnosti uključene (npr. brand kampanje).

Imate logističkih problema sa nabavom ili dostavom proizvoda. Neki od klijenata imaju dobavljače iz Kine ili distribucijske centre u državama koje su privremeno zatvorile granice pa nisu u mogućnosti isporučiti proizvode na željenu adresu.

 

 

U ovim trenutcima je jako bitno da vaši korisnici znaju što očekivati. Klijentima smo prilagodili komunikaciju u oglasima (recimo travel klijentima smo naglasili besplatno otkazivanje i sve ostale pogodnosti koje bi korisnicima u ovom trenutku olakšale odluke o kupovini), a same klijente smo poticali na pravovremeno informiranje publike o eventualnim novostima vezanim za koronavirus kroz web stranicu, newslettere ili objave na društvenim mrežama (npr. odgode putovanja, zatvaranje fizičkih trgovina i sl).

 

Nadamo se da će se situacija sa virusom ubrzo smiriti te da ćemo iz ove situacije svi zajedno izaći pametniji. Želimo svima što manji utjecaj na poslovanje te brzi rasplet situacije.

 

Zato, perite ruke, ostanite doma i volite svih oko sebe na daljinu. 🙂

 

 

Newsletter

Trebat će nam tvoj email ako želiš saznati od nas što je novo u svijetu marketinga. Sigurni smo da će se isplatiti, sigurno vrijedi dvije sekunde vremena koliko je potrebno za pretplatu.